21 Haziran 2017

Kadir Gecesi

   
   Herkese merhabalar,

   Haziran ayına girer girmez yaz geldi diye sevinirken bir türlü yaz gelmedi, havalar bir soğuk bir sıcak. Benim için güzel çünkü içinde bulunduğum yoğun dönemde bu soğuk havalar iyi geliyor bana.:) Aynı zamanda oruç tutanlar için de büyük bir rahatlık sanıyorum.

  Gelelim günümüzün önemine. Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi. Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak bilinmekte bundan dolayı ayrı bir anlam ve değeri taşımaktadır.  Aslında ramazan ayının ve her dini günün anlamı var. Bu günleri yoğun bir şekilde yaşamalı, yaşatmalıyız. Sadece kandillerde, Kandin Gecesi'nde birbirimize mesaj atmak/aramak yerine her gün karşımızda çıkan ilk insanı gülerek selamlamalı bir ''Günaydın''ı çok görmemeliyiz. En önemlisi de yataktan kalktığımızda şükredip, hayatımızda çıkan engellere isyan etmeyerek sabırla engellerin üstesinden gelmeliyiz. İşte malesef bazen bunları unutuyoruz. Önemli günlerde unutulan şeyleri hatırlayabiliyor bize. Evet hergün yapmamız gereken şeyleri yapmalıyız ama önemli günlerde de yapılan dualar, ibadetlerin önemli olduğunu düşünüyorum.  

                         

   Bugün diğer günler gibi güzel bir sofra hazırladığınız zaman eğer hafif bir hamur işi yapmak isterseniz; fındık lahmacun öneririm. Sofranızda ailenizin veya misafilerinizin severek yiyeceği bir ara sıcak. Yapması da çok kolay. 
  • Yufkadan da yapabilirsiniz ama ben tam buğday lavaştan yaptım. Lavaşları yuvarlak kalıp yardımı ile kestim. (1 taneden yaklaşık 6-7 tane yuvarlak çıkıyor.) 
  • Kesilen yuvarların kurumaması için kapalı kaba alın.
  • Tavada soğanı ve kıymayı kavurun. İçerisine isteğe göre domates, biber, baharatları ekleyin. (maydanoz veya başka malzemeler de koyabilirsiniz.
  • Bir tepsiye yağlı kağıt serin. Yuvaklarınızı koyun. Eğer kırumuşlarsa üzerini su ile ıslatabilirsiniz. Kıymalı harcı yuvaların üzerlerine pay edin.
  • Fırında pişirin. 
  • Sıcak olarak servis yapın.


                       

   Yemekten sonra hafif bir tatlı olarak ise magma keki önerebilirim. Tabi masada çok fazla hamur işi yememişseniz. Magma kek, muhallebili kek gibi güzel bir tatlı çeşidi. Üzeri için istediğiniz bir sos hazırlayabilirsiniz. İstenilirse tarifi daha sonra yazabilirim. Daha fazlası için instagram hesabımı takip edebilirsiniz. 

   Kadir geceniz mübarek , dualarınız kabul olsun.
   Afiyet olsun...

  Makbuş'un Evi

Yorum Gönder

KARNE ŞENLİĞİ

   Herkese merhabalar;   Okullar kapandığına, yoğunluklar azaldığına göre yazılarıma geri dönebilirim :)    Bu hafta veliler ve çocuk...