20 Şubat 2018

DasDas - Joseph K.Kış ayının gelmesi demek tiyatro zamanının gelmiş olduğunun habercisi demektir.

Uzun bir yaz ayından sonra nihayet şehir ve devlet tiyatroları perdelerini açtı hatta açmakla kalmayıp hemen biletlerini bitirdi. Eskiden biletlerin çıkmasını beklerdim hemen almak için ama şimdi onu bile beklesem hemen bitiyor. Hatta bazı oyunlar için gişeye giderek kuyruğa girmek gerekiyormuş. O kadarını yapamam belki ama en iyi bileti almak için zaman zaman beklediğim oluyor.

İstediğim oyunların bir listesini yaptıktan sonra bilet araştırmasına girdim. Özellikle şehir tiyatrolarında güzel oyunlar çıkmış. Bilet bulamadığım için geçen seneden beri beğendiğim DasDas'da bilet aradım. Mert Fırat hayranı olduğum için Joseph K. oyununa hemen bilet aldım.

Oyun başlamadan tiyatro alanını gözlemleme şansı buldum. Sahne ortada dört bir yanında sandalye olacak şekilde dekore etmişler. Bu şekilde sahneler hoşuma gidiyor. Gel gelelim oyuna...

Oyunun konusu; Joseph K, otuzuncu yaş gününü eve sipariş ettiği pizzayla kutlamak üzereyken, pizzasını getiren iki adam ona tutuklu olduğu bilgisini verirler. Joseph K’nın suçunun ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur ama kendini temize çıkarmak zorundadır. Joseph, tehdit altında olan özgürlüğüne yeniden kavuşmaya çalışırken görünmez ve mantıksız bir adalet sistemiyle savaşa girer.

Oyun başlasından itibaren bir kaos ve gizemin içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Olayları anlamaya çalışırken komik sahnelerde eğleniyor, oyuncuların performanslarına hayran kalıyorsunuz. Dört oyuncu birçok karakterin içerisine giriyor, sahne aralarında dekorları da kendileri değiştiriyorlar yani oyun içerisinde bir kulis yok. Ne oluyorsa sahne de oluyor.


Gitmenizi kesinlikle öneririm. Tek perdelik kaliteli oyuncusuna sahip, komik bir o kadar da gizemli bir tiyatro oyunu.


Yazan: Tom Basden
Çeviren: İlksen Başarır
Oyuncular: Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber, Özgün Aydın


Sevgiler.Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Yorumlarınızı bekliyor, daha fazlası için instagram (makbusunevi) sayfama bekliyorum.

Zihni Göktay

Herkese merhabalar; Bugün farklı bir şey yapmak istedim. Tiyatro yazısı yerine bir tiyatro sanatçısı hakkında yazmak istedim. Kimi ...